Czas czytania: 2 minut
W lutym podpisaliśmy trzy projekty we współpracy z organizacją pozarządową o nazwie Rafiki Africa, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców Kenziga.
W tym wiejskim rejonie Ugandy 85% ludności żyje z rolnictwa, jednak nie posiada żadnej specjalistycznej wiedzy ani szkolenia w tej dziedzinie. Stanowi to problem, ponieważ w tym regionie panuje specyficzny klimat i należy wiedzieć, jak sobie z nim radzić – z jednej strony 3 miesiące opadów deszczu, po których następują kolejne 3 miesiące suszy…
Z drugiej strony, pod względem kulturowym nie ma zwyczaju magazynowania wody podczas miesięcy charakteryzujących się występowaniem wysokich poziomów wody w rzekach, a zatem problemy nasilają się w okresach występowania największej suszy.
Z tego powodu zrodził się pomysł wybudowania na tym obszarze Szkoły rolniczej, aby zarówno młodzież w wieku przyuczania zawodowego, jak i dorośli, mogli uczyć się, jak najlepiej wykorzystać ziemię, dostosowując się do zaistniałych warunków.
Chodzi tu o zapewnienie im odpowiedniego szkolenia, aby mogli budować sobie przyszłość, korzystając z lokalnych zasobów.
Placówka będzie się składać z dwóch budynków, w których uczniowie zdobędą podstawową wiedzę dotyczącą m.in. sposobów, w jakie należy przechowywać zebraną wodę, aby była ona użyteczna w miesiącach suszy, a także jak należy ją uzdatniać, aby uniknąć jej stagnacji i ewentualnych chorób, które mogą się na skutek tego pojawić.
Wyżej wspomniana organizacja pozarządowa przesłała nam kilka zdjęć przedstawiających postępy poczynione w zakresie budowy szkoły.
W firmie TM bardzo poważnie podchodzimy do kwestii edukacji, uznając ją za niezbędną do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju społeczeństwa. Dlatego wspieramy ją inicjatywami, które podkreślają jej wagę i sprzyjają uczeniu się w oparciu o zasady równouprawnienia.
Oprócz tego projektu umowa podpisana z Rafiki przewidywała realizację dwóch innych inicjatyw:
Program mikrokredytów dla kobiet
Ta inicjatywa ma na celu umocnienie pozycji tutejszych kobiet, stwarzając im możliwość prowadzenia działań, które pozwolą im generować dochody.
Oczekuje się, że przez 3 lata 140 kobiet otrzyma tego typu pomoc.
Utworzenie stacji uzdatniania wody
Zazwyczaj na obszarach wiejskich Ugandy nie występuje woda pitna, gdyż istnieją tam tylko stawy, które napełniają się wodą podczas opadów deszczu. Wypełniają się one komarami przenoszącymi choroby, takie jak malaria.
Dlatego trwają obecnie prace nad stworzeniem stacji uzdatniania wody, składającej się z dziesięciu kranów, które umożliwią dostęp do wody pitnej uczniom i rodzinom ze szkoły Rafiki Carmen Pérez González. Szkoła, której budowa rozpoczęła się w 2019 roku i w której TM sfinansowała budowę jednej z ośmiu sali lekcyjnych.
Będziemy Was na bieżąco informować o postępach!
Tymczasem kliknij link, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat współpracy firmy TM z organizacją Rafiki.