Czas czytania: 4 minut
Murcja to region położony w południowo-wschodniej części Hiszpanii, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Chociaż Murcja nie jest tak bardzo znana wśród turystów jak Costa del Sol, Barcelona czy Baleary to jest krainą niezwykle ciekawą.
Miłośnicy historii i zabytków znajdą tu wiele fascynujących miejsc do zwiedzania, pasjonaci sportów wodnych jedne z najpiękniejszych plaż Europy, fotograficy oszałamiające plenery, a koneserzy kuchni i wina doskonałe potrawy ze świeżych produktów i trunki z lokalnych winnic. Nie bez przyczyny zwana jest “Sadem Europy” – z tego nie największego regionu pochodzi ponad 20 procent wszystkich produktów rolnych Hiszpanii – uprawia się tu owoce cytrusowe, warzywa, winorośl i kwiaty. Sprzyja temu niezwykle ciepły klimat z krótkimi, łagodnymi zimami, kiedy temperatura nie spada w dzień poniżej 11 stopni i długimi gorącymi latami z gwarantowaną piękną pogodą i praktycznie bez opadów.
Do XIII wieku stolica regionu pozostawała pod panowaniem arabskim. Ostatecznie do Hiszpanii włączył ją król Jakub I Zdobywca, podpisując traktat z Maurami. Co ciekawe, przez dłuższy czas kultura muzułmańska i chrześcijańska istniały na równych zasadach, a wielki meczet w Murcji był miejscem modlitwy dla obydwu wyznań. Na terenach Murcji można znaleźć zabytki z różnych epok, począwszy od budowli z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Symbolem stolicy regionu jest monumentalna katedra, której zdjęcie można podziwiać na okładkach przewodników turystycznych opisujących historię i zabytki miasta. Budowana przez około 400 lat łączy w sobie rozmaitość stylów architektonicznych – gotyku, baroku, renesansu i klasycyzmu. Jej wieża, o wysokości 92 metrów jest drugą co do wysokości wieżą w Hiszpanii, po słynnej katedrze w Sewilli. Na starym mieście zachowały się pozostałości budowli z czasów arabskiego panowania. Oprócz katedry uwagę zwracają rokokowy Pałac Biskupi i eklektyczne Kasyno – dawniej rodzaj klubu dla elit miasta, obecnie udostępnione do zwiedzania. Warto powłóczyć się historycznymi uliczkami nad rzeką Segura. Murcja posiada także bogatą ofertę muzeów, wystaw i galerii artystycznych.
Lagunę Mar Menor (Morze Mniejsze) oddziela od pełnego morza malownicza mierzeja La Manga. To największa laguna na kontynencie europejskim. Charakteryzuje się nieco bardziej słoną i cieplejszą wodą niż otwarte morze. To prawdziwy raj dla uprawiających sporty wodne. Idealna przejrzystość wody przyciąga nurków i fanów snorkelingu, a odpowiednie warunki wietrzne fanów windsurfingu. W okolicach mariny Cabo de Palos znajduje się około 30 ośrodków i szkół sportów wodnych. Na obszarze ograniczonym laguną można znaleźć zarówno pełne ruchu i zabawy plaże, jak i zaciszne zatoczki kuszące turkusową wodą otoczoną przez wapienne skały.
To zabytkowe miasto, gdzie można znaleźć ślady wielu przenikających się kultur. Została założona przez Kartagińczyków w III wieku przed naszą erą. Można tu podziwiać bizantyjskie mury obronne, kilkusetletni Fort Navidad, a wieczorem wybrać się na przechadzkę po deptaku Calle Major. Niecodzienną atrakcję stanowią przedstawienia i koncerty w teatrze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Kartagena jest ważny ośrodkiem portowym, a także główną bazą Marynarki Wojennej Hiszpanii.
Przenosi nas wizyta w zamku Fortaleza del Sol (Forteca Słońca) górującym nad barokowym miastem Lorca. Oprócz standardowego zwiedzania można tu spotkać postacie w historycznych kostiumach, spróbować miejscowych specjałów i podziwiać pracę rzemieślników. Dodatkowym atutem miejsca jest organizacja na życzenie imprez – firmowych lub rodzinnych w średniowiecznej scenerii. Spacer po samym barokowym miasteczku również dostarcza niezapomnianych wrażeń.
To obszar chroniony w centralnej części regionu Murcja. W górzystym terenie można wędrować, podziwiając niezwykłe widoki, a chętni na dawkę adrenaliny mogą spróbować raftingu, jazdy na rowerach górskich, kajakarstwa górskiego i paraglidingu. Park ten jest również ulubionym miejscem fotografików ze względu na niezwykłe urozmaicenie krajobrazu na stosunkowo niewielkim terenie – lasy, góry, płaskowyże, stepy, rzeki i jeziora. Ciekawostką są Studnie Śnieżne – konstrukcje pochodzące z XVI wieku, gdzie w wykopanych studniach składowano na wysokości około 1300 metrów zapasy lodu wykorzystywanego latem w pobliskich miasteczkach.
“Zaczarowane miasto” – niezwykła formacja skalna powstała w wyniku naturalnej erozji skał z piaskowca. Wygląda jak fantastyczne ruiny zamku, miejsce chętnie uwieczniane przez fotografików i malarzy o różnych porach dnia.
Właściwości lecznicze wód termalnych, słonej wody i lokalnego błota były już znane starożytnym Rzymianom. Można korzystać z różnego rodzaju pakietu zabiegów medycznych i SPA. Do najbardziej znanych miejsc należą: uzdrowiska Archena i Leana, Centrum Talasoterapii i SPA Lodomar, w Salinas de San Pedro del Pinatar znajduje się największy w Europie obszar kąpieli błotnych na świeżym powietrzu. W Caravaca można zatrzymać się w stylowym wiejskim domu z zewnętrznym jacuzzi, zasilanym przez miejscowe wody termalne, a w El Saladillo korzystać z gorącego basenu, którego woda o temperaturze aż 50 stopni podgrzewana jest przez wulkanicznie czynne skały znajdujące się pod ziemią.
Okres Świąt Wielkanocnych i początek wiosny można bez żadnej przesady nazwać jednym, wielkim festiwalem. Same Święta to tradycyjne procesje, które przez cały Wielki Tydzień można podziwiać na zabytkowych ulicach Murcji. Po ceremoniach wielkanocnych rozpoczyna się wiosenne święto Bando de la Herta. Parada udekorowanych kwiatami wozów, stragany z lokalnymi specjałami, popisy ludowych zespołów to dla nas prawdziwa egzotyka. Niezwykle oryginalnym świętem jest Pogrzeb Sardynki. W przeddzień pochodu około 30 “grup sardynkowych” z tarasu Urzędu Miasta odczytywany jest Testament Pani Sardynki o satyrycznym charakterze komentujący lokalną politykę i aktualne wydarzenia.
We wrześniu odbywa się festiwal miejski Murcji nawiązujący do różnych tradycji, takich jak: jarmark bydła, jarmark rozrywki, Święto Maurów i Chrześcijan, a także kontrowersyjne walki byków. Oprócz tych tradycyjnych eventów w regionie odbywają się także liczne imprezy o współczesnym charakterze – muzyczne, teatralne i filmowe. Wszystkim imprezom towarzyszy doskonała, lokalna kuchnia obfitująca w owoce morza, świeże warzywa i pyszne owoce, a także czerwone wina ze szczepów Garnacha, Monastrell i Tintorera, chronione jak lokalne produkty apelacjami Bullas, Yecla i Jumilla.
W tak krótkim artykule postaraliśmy się opisać jedynie wybrane atrakcje Murcji. W zasadzie każde z miast, miasteczek i wiosek ma tutaj swoją długą historię, zabytki i zwyczaje. Na pewno jest to region dla tych, którzy cenią sobie nieco inne atrakcje niż tętniące życiem kurorty i plaże w bardziej popularnych lokalizacjach turystycznych. Nie znaczy to, że nie można tutaj znaleźć znakomitych restauracji, modnych klubów, hoteli czy pól golfowych. Są one jednak mniej zatłoczone, niż na przykład na Costa del Sol. Z nieco mniejszym ruchem turystów wiążą się także bardziej przyjazne ceny. Trudno określić ile czasu potrzeba aby skorzystać ze wszystkich atrakcji, które oferuje Murcja. Na pewno krótki, a nawet dłuższy urlop nie wystarczy. Jeżeli odwiedzicie Murcję i zakochacie się w tym miejscu, o co nietrudno, może warto tutaj po prostu zamieszkać i zakosztować nowej jakości egzystencji – słonecznej pogody, wolniejszego tempa życia, wspaniałej kuchni i wina, bogatej kultury i gościnności.
Nie przegap okazji, aby spróbować życia w śródziemnomorskim stylu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji!