TM Grupo Inmobiliario

TM Grupo Inmobiliario
Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy w Hiszpanii – tradycje i ciekawostki

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy w Hiszpanii – tradycje i ciekawostki

03.02.2024 |  TM Real Estate Group  | LifeStyle 

Czas czytania: 3 minut

Hiszpanie świętują Wigilię i Boże Narodzenie, a także Święto Trzech Króli – Los Reyes Magos. Chociaż Boże Narodzenie, Nowy Rok i Trzech Króli obchodzone jest nieco inaczej w każdym regionie to śmiało można powiedzieć, że okres od 24 grudnia do 6 stycznia to jedno wielkie, barwne i wzniosłe święto.

Boże Narodzenia – podobnie ale….inaczej

Hiszpania jest krajem o wyrazistej, katolickiej tradycji i zdecydowana większość mieszkańców tego kraju regularnie uczęszcza do kościoła i bierze udział w uroczyście celebrowanych świętach religijnych. Hiszpanie świętują Wigilię i Boże Narodzenie, a także Święto Trzech Króli – Los Reyes Magos. Chociaż Boże Narodzenie, Nowy Rok i Trzech Króli obchodzone jest nieco inaczej w każdym regionie to śmiało można powiedzieć, że okres od 24 grudnia do 6 stycznia to jedno wielkie, barwne i wzniosłe  święto.

Czym różnią się tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii od naszych?

Z pewnością Boże Narodzenie w Hiszpanii obchodzone jest z wielką pompą. Słynne dekoracje świąteczne możemy podziwiać w Barcelonie, w Madrycie czy Vigo, ale nie oznacza to, że w mniejszych miejscowościach Święta obchodzone są skromniej. Świąteczne jarmarki i bajeczne oświetlenie opanowują dosłownie cały kraj. Zdecydowanie warto wybrać się do Hiszpanii w tym okresie, natomiast nie będzie to najlepszy okres do załatwiania spraw urzędowych. Nie można też nie wspomnieć o 22 grudnia, który jest dniem losowania wielkiej Loterii Narodowej. “El Gordo” czyli dosłownie „grubas” to główna nagroda w wysokości 4 milionów Euro! Ten mocny akcent wprowadza Hiszpanów w radosny, świąteczny nastrój.

Tradycje wigilijne w Hiszpanii

Podobnie jak w Polsce Wigilia Bożego Narodzenia jest najważniejszym dniem świątecznym. Potrawy wigilijne zupełnie nie przypominają naszych – spożywa się między innymi różne odmiany słynnej hiszpańskiej szynki, drób i wykwintne owoce morza. Najbardziej znanym deserem jest specjalne ciasto – Roscón de Reyes z kandyzowanymi owocami, wypełnione kremem z bitej śmietany. W środku zapieczona jest mała figurka i fasolka. Ten, kto znajdzie w swojej porcji figurkę ma prawo do noszenia korony podczas przyjęcia, a znalazca fasolki jest zobowiązany do zafundowania ciasta na kolejne święta.

Chociaż Święta Bożego Narodzenia obchodzi się w licznym gronie rodzinnym nie znaczy to wcale, że Hiszpanie w tym dniu zamykają się w domach. Wigilijne kolacje oferują wszystkie restauracje i hotele, a ulice pełne są życia. O północy Hiszpanie udają się na mszę – odpowiednik naszej pasterki.

Prezenty, ale nie od Mikołaja

Hiszpańskie dzieci z niecierpliwością oczekują Trzech Króli, bo to właśnie mędrcy ze Wschodu przynoszą im upominki. Dzieci piszą do nich listy i wrzucają do specjalnych skrzynek umieszczonych na deptakach i w centrach handlowych. Królowie przybywają już 5 stycznia w barwnych orszakach, a rankiem 6 dzieci znajdują prezenty.

Uważajcie 28 grudnia!

Zgodnie z tradycjami świątecznymi w Hiszpanii obchodzi się w tym dniu Dzień Świętych Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes), odpowiednik naszego Prima Aprilis 1 kwietnia. Wszyscy starają się nabrać przyjaciół lub sąsiadów, warto w tym dniu podchodzić z rezerwą do informacji zamieszczanych w mediach publicznych.

Wielkanoc bez koszyczka

Święta Wielkanocne w Hiszpanii obchodzone są dłużej i o wiele bardziej uroczyście niż w  Polsce. Oficjalnie już Wielki Czwartek jest dniem wolnym od pracy, ale Wielkanoc celebruje się  począwszy od Niedzieli Palmowej. Najbardziej charakterystyczne dla hiszpańskiej Wielkanocy są procesje. W większych miastach odbywa się nawet 20-30 procesji dziennie. Uczestniczą w nich bractwa religijne – Cofradias. Niektóre z nich istnieją nieprzerwanie od średniowiecza. Tuniki przepasane sznurem i charakterystyczne, spiczaste kaptury (capirotes) prezentują się niesamowicie i malowniczo. Podczas procesji noszone są przez mężczyzn ogromne posągi umieszczone na platformach. Niektóre z nich to oryginalne dzieła sztuki liczące sobie po kilkaset lat. Największe procesje trwają po kilka godzin i przyciągają tysiące turystów z całego świata. Niedzielę i poniedziałek świąteczny coraz częściej Hiszpanie traktują jako długi weekend – wyjeżdżają do atrakcyjnych miejscowości, grillują i spotykają się w gronie przyjaciół. Posiłki wielkanocne nie są aż tak celebrowane jak w Polsce. Do najpopularniejszych potraw wielkanocnych należy zupa z cieciorki – potaje de garbanzos lub potaje de vigilia  – potrawka z rybą. Tradycyjnym deserem na Święta Wielkanocne w Hiszpanii jest La Mona de Pascua, czyli dosłownie małpa wielkanocna – specjalne ciasto udekorowane jajkiem na twardo lub coraz częściej czekoladowym i mini pączki zwane bunuleos. Polaków może zaskoczyć to, że Hiszpanie nie święcą koszyczków z jedzeniem oraz nie znają poniedziałkowego Śmigusa Dyngusa. Nie ma również dekoracji wielkanocnych typu zajączki czy różnokolorowe pisanki. Wielkanoc to niewątpliwie okres, w którym warto odwiedzić Hiszpanię. Święta Wielkanocne w Hiszpanii są prawdziwym, duchowym przeżyciem, a ich niezwykła atmosfera udziela się nie tylko osobom wierzącym. Są również przeżyciem artystycznym – procesjom noszącym dzieła sztuki towarzyszą miejscowe orkiestry dęte, a średniowieczne kostiumy w zabytkowej scenerii pozostawiają niezapomniane wrażenie.

 

Nie przegap okazji, aby spróbować życia w śródziemnomorskim stylu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji!

← Powrót

Udostępnij

TM Grupo Inmobiliario.