TM Grupo Inmobiliario

TM Grupo Inmobiliario
Święta narodowe w Hiszpanii

Święta narodowe w Hiszpanii

15.02.2024 |  TM Real Estate Group  | LifeStyle 

Czas czytania: 3 minut

Mieszkańcy Hiszpanii wprost kochają celebrować swoje święta. Chociaż na pierwszy rzut oka dni wolnych od pracy wcale nie ma tak dużo w kalendarzu, dochodzą do tego święta regionalne, tradycyjne festiwale i łączące się ze świętami długie weekendy. Planując załatwianie spraw w banku lub w urzędach trzeba dokładnie przestudiować kalendarium regionu, do którego się wybieramy. Może się okazać, że pomimo braku "czerwonej kartki" w kalendarzu czeka nas wyłącznie fantastyczna fiesta, a w instytucjach państwowych i większości firm możemy pocałować przysłowiową klamkę.

Oficjalne Święta Narodowe w Hiszpanii

Ustawowo dni wolne od pracy w Hiszpanii to: Nowy Rok (Ano Nuevo), 6 stycznia Dzień Trzech Króli (Dia de los Tres Reyes), Dzień Świętego Józefa 18 marca, Wielki Piątek (w niektórych regionach również Wielki Czwartek, a w praktyce cały Wielki Tydzień nie jest dobrym okresem na załatwianie wszelkich formalności) , Święto Pracy 1 maja, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia, Święto Narodowe Hiszpanii („Día de la Hispanidad”) 12 października, Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada, Dzień Konstytucji 6 grudnia, Boże Narodzenie 25 grudnia. Zgodnie z ustawą jeżeli święta narodowe w Hiszpanii przypadają na niedzielę to poniedziałek jest również dniem wolnym od pracy.

Święta regionalne i lokalne

Hiszpania składa się ze 17 autonomicznych wspólnot (Andaluzja, Aragonia, Asturia, Baleary, Wyspy Kanaryjskie, Kantabria, Kastylia-León, Kastylia-La Mancha, Katalonia, Wspólnota Madrytu, Wspólnota Walencka, Estremadura, Galicja, Nawarra, Kraj Basków, La Rioja, Region Murcji) i dwóch  miast autonomicznych –  Ceuta i Melilla). Wspólnoty te dzielą się z kolei na prowincje (chociaż niektóre z nich składają się tylko z jednej prowincji). Dla cudzoziemca nie znającego realiów hiszpańskich ten podział może być nie do końca jasny i zrozumiały. Najważniejsze jest to, że wspólnoty i prowincje mają prawo do ustanowienia własnego święta – dnia wolnego od pracy. W niektórych prowincjach dodatkowo dniami wolnymi są wybrane święta religijne. Trudno się w tym wszystkim zorientować, dlatego planując wyjazd połączony z załatwianiem formalności w urzędach i bankach, bądź ze spotkaniami biznesowymi w firmach, trzeba koniecznie przeprowadzić szczegółowy wywiad – pomocne będą strony internetowe poszczególnych wspólnot, można też po prostu zadzwonić lub napisać do instytucji, którą mamy zamiar odwiedzić.

Czy można zrobić zakupy w niedzielę w Hiszpanii?

Nie ma tutaj ustawowego zakazu handlu w niedzielę. Nie oznacza to jednak, że wszystkie sklepy będą otwarte. W czasie sezonu letniego, w miejscowościach uczęszczanych przez turystów z pewnością nie będzie problemu ze zrobieniem zakupów w niedzielę.

Święta narodowe w Hiszpanii – jak je celebrują lokalsi?

Zdecydowanie o wiele bardziej hucznie niż my. Święta narodowe w Hiszpanii to okazja do jednej, wielkiej, wspólnej zabawy. Nikt wtedy nie zamyka się w domu. Dni wolne od pracy spędza się z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi w restauracjach i barach. Świętowaniu towarzyszą często jarmarki, barwne procesje i parady, widowiska, koncerty i inne imprezy kulturalne. Święta narodowe w Hiszpanii przyciągają tysiące turystów z całego świata. Do najbardziej znanych obchodów dni wolnych od pracy należą między innymi: Wielkanoc w Andaluzji trwająca praktycznie przez cały Wielki Tydzień – uroczyste procesje ubranych w charakterystyczne tuniki i spiczaste kaptury z otworami na oczy bractw religijnych, mężczyźni dźwigający na ramionach potężne platformy z figurami, a nawet całymi scenami Męki Pańskiej. Bicie w bębny, specyficzna muzyka i setki świec robią naprawdę niesamowite wrażenie. Kolejnym przykładem sławnego na cały świat święta jest festiwal La Tomatina w Buñol, gdzie barwnemu pochodowi towarzyszą całe wozy pomidorów, którymi obrzucają się nawzajem uczestnicy. Niezwykłej dawki adrenaliny dostarcza San Fermin w Pampelunie. Punktem kulminacyjnym trwającego od 6 do 14 lipca festiwalu jest gonitwa byków przez wąskie ulice miasteczka na dystansie około kilometra. Przed bykami biegnie wielka grupa śmiałków, z których część niestety odnosi poważne obrażenia. Po gonitwie odbywa się corrida – współcześnie coraz bardziej potępiana, jednak miejscowi nie wyobrażają sobie zrezygnowania z tej tradycji. Andaluzyjska Feria de Abrill w Sewilli ma swoją tradycję w dawnych targach bydła. Obecnie to trwający cały tydzień festiwal muzyki i tańca z pokazami flamenco na czele.

Czy wszystkie festiwale są dniami wolnymi od pracy?

Teoretycznie nie zaliczają się do świąt narodowych w Hiszpanii. Trzeba jednak spojrzeć na to przez pryzmat śródziemnomorskiej kultury i bardzo odmiennego od naszego stylu życia. Nikomu się tutaj aż tak bardzo nie spieszy i nikogo nie dziwi fakt, że firma będzie przez kilka dni zamknięta, albo będzie działać w mocno ograniczonym zakresie. Dlatego dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii znacznie więcej niż w kalendarzu. Na początku może to mocno irytować, ale ten kto zakosztuje świętowania po hiszpańsku szybko zmieni zdanie!

 

Nie przegap okazji, aby spróbować życia w śródziemnomorskim stylu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji!

← Powrót

Udostępnij

TM Grupo Inmobiliario.