Czas czytania: 5 minut
Hiszpania posiada aż 8000 km wybrzeża i otoczona jest przez Morze Śródziemne, Ocean Atlantycki i Morze Kantabryjskie. Do tego dochodzi kilka łańcuchów górskich i dwa wielkie archipelagi – Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Pytanie o "typowy krajobraz hiszpański" w zasadzie nie ma sensu. Dla jednego będzie to zabytkowe miasto, dla innego szmaragdowa woda w zacisznej zatoce, dla jeszcze innego kręta górska droga...
Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Hiszpania jest krajem niezwykle zróżnicowanych widoków. Można tu znaleźć właściwie wszystkie rodzaje europejskich krajobrazów. Hiszpania posiada aż 8000 km wybrzeża i otoczona jest przez Morze Śródziemne, Ocean Atlantycki i Morze Kantabryjskie. Do tego dochodzi kilka łańcuchów górskich i dwa wielkie archipelagi – Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Jest również po Finlandii najbardziej zalesionym krajem Unii Europejskiej. Pytanie o “typowy krajobraz hiszpański” w zasadzie nie ma sensu. Dla jednego będzie to zabytkowe miasto, dla innego szmaragdowa woda w zacisznej zatoce, dla jeszcze innego kręta górska droga…
Oglądając barwne katalogi biur podróży obowiązkowo znajdziemy w nich piękne widoki – słoneczne plaże, zatoki otoczone stromymi skałami, palmy, mury średniowiecznych miasteczek. Na Majorce wszytko to mamy w pigułce i nie potrzeba ani PhotoShopa ani sztucznej inteligencji, żeby cieszyć się naprawdę bajkowymi krajobrazami. A oto kilka obowiązkowych miejsc, gdzie warto pojechać nawet tylko po to, żeby zrobić wyjątkowo efektowne zdjęcia.
Przylądek Formentor to jeden z symboli wyspy. Oddalony jest od Palm de Mallorca około 80km. Słynna latarni morska i klify o wysokości dochodzącej do 250m robią niezapomniane wrażenie. Ważna uwaga dla miłośników fotografii – najlepsze światło na zdjęcia to pora popołudniowa, przed zachodem słońca.
Park naturalny Modrago znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest obszarem ściśle chronionym, zamieszkanym przez wiele ciekawych gatunków zwierząt i morskich stworzeń. Park można zwiedzać, poruszając się wytyczonymi szlakami turystycznymi, a po wędrówce wypocząć na cudownych, piaszczystych plażach S’Amarador i Cala Mondrago. Trudno sobie wyobrazić, że w Europie można znaleźć tak egzotyczne miejsce.
Zainteresowani architekturą, historią i zwiedzaniem znajdą na Majorce miejsca, gdzie naprawdę zatrzymał się czas. Valdemossa, która zasłynęła jako miejsce pobytu Fryderyka Chopina z George Sand czy Deia, to malownicze miasteczka w kamiennej zabudowie z mnóstwem kwiatów i licznymi zabytkami.
Sierra de Tramuntana to góry, które można przemierzać autem, rowerem lub pieszo. Kilkadziesiąt szlaków turystycznych prowadzi przez niezbyt wysokie góry, a na trasie również znajdują się miejscowości wyglądające jak dekoracja filmowa, gaje oliwne i winnice, gdzie podziwiając krajobrazy można delektować się wybornym winem.
Sprawdź nasze nieruchomości na Majorce.
Pireneje – mniej popularne wśród turystów wybierających zazwyczaj opcję 3S czyli sun, sea, sand lub zwiedzanie zabytkowych miast i miasteczek. Tutejsze krajobrazy w niczym nie ustępują alpejskim, niezależnie od pory roku. Można podziwiać tu ostre turnie i skaliste szczyty, zielone doliny, jeziora górskie, wodospady i tradycyjne wioski o kamiennej zabudowie. Prawdziwy raj dla fanów turystyki pieszej i rowerowej, a także dla fotografików – profesjonalistów i amatorów.
Na rozległych równinach krajobrazy zdominowane są przez tysiące winnic – począwszy od niewielkich, rodzinnych plantacji, skończywszy na niekończących się winnicach największych na świecie producentów wina. Oprócz winnic, których okolice można zwiedzać samochodem terenowym, koniecznie trzeba obejrzeć obszar chronionego krajobrazu Sierra de Cebollera lub rezerwat biosfery w Arnedillo. Nie mniej ciekawe są miejscowości – stolica regionu Logroño, a także Santo Domingo de la Calzada ze słynną katedrą albo San Millán de la Cogolla z wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO klasztorami Suso i Yuso.
Jest to raczej temat na kilka grubych tomów przewodnika turytycznego, a nie na wpis na naszym blogu. Nie sposób tutaj nawet tylko wymienić wszystkich godnych zwiedzania miast i miasteczek. Chociaż rekordy wśród turytów bije Barcelona wymienimy dla przykładu kilka innych.
Dosłownie bajkowe krajobrazy oferuje Segowia, a szczególnie zamek Alcazar. Podobno jego architektura zainspirowała Walta Disney’a do stworzenia kultowego zamczyska Królewny Śnieżki. Z zamku można podziwiać widoki na całe, pełne zabytków miasto. Oprócz zamku drugim symbolem Segowii jest doskonale zachowany akwedukt z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Jednym z symboli Andaluzji jest Ronda – miasto zbudowane na stromym, skalistym zboczu. Niesamowite krajobrazy można podziwiać z rozciągniętego nad wąwozem mostu El Tajo Gorge, który łączy starą i nową część miasta. Historyczna część miasta pełna jest zabytków i ogrodów. Ronda zasłynęła także jako jeden z najważniejszych ośrodków mocno kontrowersyjnej rozrywki – corridy. Miejscowość tę uwiecznili w swojej twórczości między innymi Ernest Hemingway, James Joyce i Rainer Maria Rilke.
Nieco w cieniu za Barceloną pozostaje stolica Hiszpanii – Madryt. Jest to miasto, po którym można spacerować bez końca. Łatwiej poczuć tu lokalną atmosferę niż w zatłoczonych kurortach. Chociaż organizowane są wycieczki “Madryt w jeden dzień” to nawet tydzień nie wystarczy, aby obejrzeć wszystkie place, kościoły, parki i zabytki. Do najciekawszych należą bulwar Paseo del Prado (między Plaza de Cibeles a Plaza de Carlos V), park Retiro i dzielnicę Los Jerónimos. W lipcu 2021 roku okolica ta jako „Krajobraz światła” trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii krajobraz kulturowy. Inne “must-see” w Madrycie to Park Retiro, Królewski Ogród Botaniczny, siedziba Rady Miasta, fontanny Neptuna i Cibeles, Brama Słońca, muzeum El Prado, Pałac Królewski, słynna ulica Gran Via porównywana z nowojorskim Brodwayem, zabytkowa hala targowa San Miguel, Brama Europy – Puerta de Europa, Katedra Almudena – Santa María la Real de La Almudena. Nietuzinkową ciekawostką jest Świątynia Debod – Templo de Debod – autentyczna egipska świątynia, którą w 1968 roku otrzymali od Egipcjan Hiszpanie jako podziękowanie za pomoc w ratowaniu zabytków przy budowaniu tamy asuańskiej. Z tego miejsca, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, rozciągają się fantastyczne widoki na najstarszą część stolicy Hiszpanii.
Ze wspaniałych nadmorskich krajobrazów słynie Alicante – miasto na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Skaliste wzgórza, wspaniałe plaże i piękna stara część miasta – Alicante to prawdziwa “Hiszpania w pigułce”
To najwyższe pasmo górskie Hiszpanii, a zarazem park narodowy. 15 szczytów przekracza wysokość 3000 metrów nad poziomem morza, a najwyższym z nich jest Mulhacén, zarazem najwyższy szczyt Półwyspu Iberyjskiego. Liczne rzeki, strumienie i źródła sprzyjają rozwojowi różnorodnej roślinności i pozwalają cieszyć się niezapomnianymi widokami. Nie mniej piękne są zimowe krajobrazy Sierra Nevada, przy okazji warto wspomnieć, że znajdują się tam liczne ośrodki narciarskie, a ze 110 kilometrów tras można korzystać aż przez 5 miesięcy w roku.
Około 40 stożków wulkanicznych znajduje się w Katalonii. Obszar chronionego krajobrazu Strefy Wulkanicznej w La Garrotxa (w Girona) ostatecznie ukształtował się 11 tysięcy lat temu, kiedy miała miejsce ostatnie erupcja. Wytyczono tutaj 25 szlaków turystycznych, jednak najbardziej efektowne widoki można podziwiać podczas największej, lokalnej atrakcji – lotu balonem.
“Marsjańskie” krajobrazy to okolice Rio Tinto (Czerwonej Rzeki). Skały o niezwykłych kształtach porośnięte skąpą roślinnością tworzą na żywo scenografię wyjętą z filmów science-fiction. Ciekawostką jest fakt, że miejsce to zostało wybrane przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną do prowadzenia eksperymentów.
Część zdjęć do filmu “Świat to za mało” kręcona była na terenie północnej Hiszpanii, na pustyni Bardenas Reales. To aż 42500 hektarów terenów półpustynnych z formami, wąwozami i wzgórzami tworzącymi księżycowo-pustynny krajobraz, gdzie można podziwiać niespotykane gdzie indziej formacje geologiczne powstałe na przestrzeni milionów lat erozji.
Naukowcy współpracujący z National Geografic wysnuli zaskakującą hipotezę, że mityczna Atlandyda znajdowała się na terenie Hiszpanii, a konkretnie pod ziemią Parku Narodowego Doñana. Różnorodność krajobrazów tego jednego z największych i najciekawszych pod względem przyrodniczym terenów podmokłych Europy jest oszałamiająca. Można podziwiać tu bagna, ruchome wydmy, gaje sosnowe, klify i plaże. Jeżeli widzieliście kiedyś na zdjęciu ogromne stada kolonii flamingów to najprawdopodobniej zostało on wykonane właśnie tutaj.
O widokach i krajobrazach Hiszpanii można by pisać dosłownie bez końca. Są niezwykle urozmaicone. Niewiele jest krajów na świecie, gdzie po górskiej wspinaczce można wypocząć na słonecznej plaży – w Hiszpanii to nic nadzwyczajnego.
To niełatwe pytanie. Na pewno nie wystarczy jedna czy nawet kilka wycieczek z biurem podróży. Jeśli zdecydujecie się na czasowe lub stałe zamieszkanie w Hiszpanii może uda się większość z nich odkryć. To fascynujące zajęcie – nie tylko na wakacje, ale na całe lata.
Sprawdź nasze nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii i dowiedz się więcej jak inwestować w nieruchomości w Hiszpanii.