TM Grupo Inmobiliario

TM Grupo Inmobiliario
Praca w Hiszpanii bez znajomości języka – czy jest to możliwe?

Praca w Hiszpanii bez znajomości języka – czy jest to możliwe?

14.06.2024 |  TM Real Estate Group  | LifeStyle 

Czas czytania: 4 minut

Wysoka stopa bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi, absolwentów uczelni wyższych, jest o wiele wyższa niż europejska przeciętna. Z drugiej strony Hiszpania jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Unii Europejskiej. A co z pracą w Hiszpanii bez znajomości języka? Tutaj sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje. Oferty pracy w Hiszpanii bez znajomości języka można podzielić na dwie grupy – pracę sezonową i pracę dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

 

Czy można znaleźć pracę w Hiszpanii?

Decydując się na przeprowadzkę za granice trzeba zapewnić sobie stabilne źródło utrzymania. W najbardziej komfortowej sytuacji są ci, którzy mogą pozwolić sobie na pracę zdalną. Sesje z laptopem i widokiem na palmy i szmaragdowe morze – to brzmi jak marzenie, jednak  nie każda firma zgodzi się na taki układ. Rynek pracy w Hiszpanii jest wyjątkowo specyficzny. Wysoka stopa bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi, absolwentów uczelni wyższych, jest o wiele wyższa niż europejska przeciętna. Z drugiej strony Hiszpania jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Unii Europejskiej. A co z pracą w Hiszpanii bez znajomości języka? Tutaj sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje. Oferty pracy w Hiszpanii bez znajomości języka można podzielić na dwie grupy – pracę sezonową i pracę dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Praca sezonowa

To przede wszystkim ogromna, nieporównywalna w żaden sposób do Polski branża turystyczna. Według ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) w 2023 roku przedsiębiorstwa obsługujące ruch turystyczny zatrudniały łącznie ponad 2,5 miliona osób, co stanowi ponad 5% wzrostu w stosunku do roku 2022. W zeszłym, rekordowym roku Hiszpanię odwiedziło ponad 84 miliony turystów, którzy zostawili tutaj 108 bilionów Euro! Te liczby mówią same za siebie. Coraz bardziej wymagający turyści oczekują obsługi w swoim rodzimym języku, dlatego znalezienie pracy w Hiszpanii bez znajomości języka w zawodach związanych z obsługą turystów i całej służącej im infrastrukturze nie powinno sprawiać trudności. Na pracę w tym sektorze mogą liczyć między innymi: kucharze, kelnerzy, recepcjoniści i cała obsługa hotelowa, instruktorzy sportowi, ratownicy, animatorzy, kierowcy i wielu, wielu innych. Muszą się oni biegle porozumiewać w języku angielskim i (lub) niemieckim, znajomość jakichkolwiek innych obcych języków też będzie bardzo mile widziana. Czy nie mówiąc ani słowa po hiszpańsku można sobie dać radę w tego rodzaju pracy? Teoretycznie tak, ale podstawowa znajomość języka może bardzo ułatwić życie – zarówno przy dokonywaniu niezbędnych formalności jak i po prostu przy porozumiewaniu się  z kolegami z pracy czy sąsiadami.

Chociaż sezon turystyczny trwa w Hiszpanii wyjątkowo długo to trudno jednak liczyć na całoroczne utrzymanie się z tego rodzaju zajęć. Oferty pracy w Hiszpanii bez znajomości języka w sektorze turystycznym to fantastyczna okazja dla ludzi młodych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty, poznając kulturę tego kraju, przy okazji zarabiając na własne utrzymanie, zwiedzanie i inne atrakcje.

Praca w Hiszpanii bez znajomości języka dla specjalistów

Posady dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów czekają w Hiszpanii na programistów, soft developerów i inżynierów IT. Pracę mogą również znaleźć inżynierowie budownictwa, top managerowie międzynarodowych korporacji, a także nauczyciele języków obcych, chociaż w tym ostatnim przypadku podstawowa znajomość hiszpańskiego z pewnością się przyda. Oferty pracy w Hiszpanii bez znajomości języka można znaleźć wyłącznie w największych miastach lub w lokalizacjach typowo turystycznych.

Czy wszyscy Hiszpanie mówią po angielsku?

Na pewno w Barcelonie, Madrycie, Palma de Mallorca i innych dużych miastach bez problemu można porozumieć się w podstawowych sprawach po angielsku. Również znajomość niemieckiego pomoże turyście zarezerwować nocleg, złożyć zamówienie w restauracji czy skorzystać z atrakcji typu wycieczka jachtem lub gra w golfa. Należy jednak pamiętać, że w urzędach państwowych raczej nie można liczyć na obsługę w językach obcych i załatwienie nawet błahej sprawy może okazać się nie do przejścia bez pomocy tłumacza.

W niewielkich i prawie nie uczęszczanych przez turystów miejscowościach niestety nie można polegać na znajomości angielskiego. Rozmowa z kelnerem, policjantem czy lekarzem może okazać się po prostu niemożliwa. Trudno nawet liczyć tutaj na menu w innym języku niż hiszpański.  W takich miejscach nie ma zazwyczaj możliwości  podjęcia pracy bez znajomości języka. Nawet jeśli przy wykonywaniu samych czynności zawodowych – na przykład przy programowaniu hiszpański nie będzie potrzebny, to brak porozumienia z otoczeniem może sprawiać wiele trudności w codziennym życiu.

Dlaczego warto nauczyć się hiszpańskiego?

Oferty pracy w Hiszpanii bez znajomości języka nie oznaczają, że mieszkając czasowo lub na stałe w tym wyjątkowo przyjaznym cudzoziemcom kraju, hiszpański “można sobie darować”. Warto nauczyć się chociaż podstaw. Dla osoby, która uczyła lub uczy się języków obcych, hiszpański nie jest trudny – bardzo łatwo przyswoić sobie podstawowe zwroty i zasady. Warto przed wyjazdem skorzystać z oferty jednej z licznych szkół językowych i ukończyć chociaż kurs dla początkujących. Kosmopolityczny charakter stolicy czy miejscowości na wybrzeżu nie oznacza, że angielski czy niemiecki jest drugim językiem urzędowym. Prędzej czy później napotkamy na barierę nie do przeskoczenia. Pomijając pracę w Hiszpanii bez znajomości języka warto pomyśleć również o codziennym życiu. Każdy, kto pragnie zintegrować się z lokalną społecznością w innym kraju, nie tylko w Hiszpanii, powinien poznać co najmniej podstawy prostej, codziennej konwersacji. Jeżeli inżynier lub programista chce się wybrać po pracy z kolegami na tapas i karafkę wina, nie powinien oczekiwać, że pogawędka przy stole potoczy się ze względu na osobę cudzoziemca po angielsku. Hiszpanie są nadzwyczaj towarzyscy i uwielbiają sobie pogadać, ale najchętniej w ojczystym języku. Codzienne, proste sprawy, korzystanie z usług, poczta, bank, zakupy na bazarze – wszystko to wymagać będzie chociaż elementarnej znajomości języka. Chociaż Hiszpanie są wyjątkowo gościnni i pomocni dla przybyszów z zagranicy, jeżeli usłyszą chociaż podstawowe pozdrowienie w swoim języku na pewno postarają się jeszcze bardziej. Znajomość języka na wyższym poziomie przyda się, jeśli poważnie myślimy o zamieszkaniu na stałe, o zrozumieniu i integracji  z lokalną kulturą. Przedstawienia teatralne, festyny i eventy, teksty piosenek – to na pewno wymaga zaawansowanej znajomości języka, ale warto spróbować, aby zostać uznanym za “swojego”. A tak przy okazji hiszpańskim posługuje się około 8% ludności świata. Oprócz Hiszpanii przyda się w Meksyku, Argentynie, na Kubie, w Wenezueli, Kolumbii, Chile czy na Dominikanie.

Czy podejmując pracę w Hiszpanii bez znajomości języka trzeba “obowiązkowo” poznać pewne zwroty?

Zasada jest prosta – im więcej nauczysz się przed podjęciem pracy i przed samym wyjazdem tym łatwiej będzie uporządkować wiele spraw i formalności. Oprócz zwrotów z typowych “rozmówek” dla turystów warto przyswoić sobie chociaż nazwy pewnych dokumentów i formalności koniecznych do podjęcia pracy. Najpierw należ uzyskać numer NIE (hiszp. Número de Identificación de Extranjeros). Możesz go uzyskać na hiszpańskim komisariacie policji lub w ambasadzie Hiszpanii jeszcze przed wyjazdem. Będzie on potrzebny między innymi do otwarcia konta w banku. Następnie trzeba zarejestrować się w urzędzie podatkowym (hiszp. Agencic Tributaria) i uzyskać tam numer SS (hisz.Seguridad Social). Trzecim, bardzo ważnym dokumentem, który  niezbędny jest dla cudzoziemca jest karta SIP (hiszp. bSistema de Información Poblacional), czyli polski odpowiednik ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym warto przyswoić sobie słownictwo niezbędne do wypełnienia formularzy urzędowych. Nawet w przypadku pracy w Hiszpanii bez znajomości języka warto przetłumaczyć na hiszpański swoje CV, a także wszelkie certyfikaty szkoleń i referencje od poprzednich pracodawców.

Sprawdź nasze nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii i dowiedz się więcej jak inwestować w nieruchomości w Hiszpanii.

 

← Powrót

Udostępnij

TM Grupo Inmobiliario.