Czas czytania: 3 minut
Obywatele krajów członkowskich mogą przekraczać granice na podstawie paszportu lub dowodu tożsamości – w przypadku obywateli Polski dowodu osobistego. Ważność zachowują wszystkie dowody, nawet te stare w formie książeczki. Należy jednak pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim dowód czy paszport musi być ważny, niezniszczony, zawierać aktualne zdjęcie umożliwiające identyfikację właściciela. Chociaż w praktyce rzadko się to zdarza, turyści w Hiszpanii mogą być także poproszeni o wskazanie miejsca, gdzie się zatrzymają (na przykład rezerwacja hotelowa) lub wykazanie się środkami pokrywającymi koszt pobytu. Ważność paszportu polega na tym, że powinien pozostać ważny przez co najmniej trzy miesiące po dacie planowanego wyjazdu z UE i nie może mieć więcej niż 10 lat. Osoby niepełnoletnie, w tym nawet niemowlęta również muszą posiadać dowód osobisty lub paszport – zasady wyrobienia tego dokumentu można sprawdzić na polskich rządowych stronach informacyjnych lub w najbliższym Biurze Paszportowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane dla dziecka, jeżeli podróżujący z nim opiekunowie nie są rodzicami. Warto przed podróżą sprawdzić jakie dokumenty sprawdzać będzie polska Straż Graniczna, a jakie wymagane są w kraju docelowym i krajach tranzytowych.
To jeszcze nie katastrofa i nie oznacza rezygnacji z podróży. Na większych lotniskach w Polsce (Warszawa, Kraków, Katowice i Gdańsk) można ubiegać się o paszport tymczasowy. Aby go otrzymać najlepiej posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem (np. prawo jazdy czy jakakolwiek legitymacja), zdjęcie i dokumenty podróży (bilet lotniczy, rezerwacja hotelowa). O ważności paszportu tymczasowego decyduje urzędnik na lotnisku w zależności od potrzeby – najkrócej może być wydany na 1 dzień, najdłużej na 365 dni. Hiszpania należy do krajów, które honorują polski paszport tymczasowy.
Dowód czy paszport – wszystko jedno, zasady przekraczania granicy na wyspach są takie same jak w całej Hiszpanii. Niestety w razie utraty paszportu na Balearach lub Wyspach Kanaryjskich może wystąpić problem w powrocie do Polski samolotem. Paszport tymczasowy w Hiszpanii można wyrobić tylko w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Madrycie, lub w Konsulacie Generalnym RP w Barcelonie. Konsulaty honorowe nie posiadają uprawnień do wystawiania dokumentów.
Przy pobytach trwających nie dłużej niż 90 dni wiza do Hiszpanii, włącznie z wyspami nie jest wymagana dla obywateli Unii Europejskiej niezależnie od celu podróży. Dotyczy to również osób pracujących sezonowo oraz studentów. Jeśli czas pobytu przekracza 90 dni należy zarejestrować się w Central de Extranjeros Registro – Centralnym Rejestrze Obcokrajowców w celu uzyskania Certificado de registro de ciudadano de la U.E. czyli Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej. Zapisu dokonuje się w Biurze dla Obcokrajowców (Oficina de Extranjería) w lokalnym urzędzie miasta, w którym zamierza się przebywać. Drugą, równie ważną sprawą jest uzyskanie numeru N.I.E. (Numero de Identificacion de Extranjero), który konieczny jest przy zakupie nieruchomości, a także służy do rozliczeń z Urzędem Podatkowym. Jest on również użyteczny przy wielu codziennych formalnościach. Aby korzystać z publicznej służby zdrowia należy pozyskać dwa dokumenty: Número de la Seguridad Social,czyli Numer Ubezpieczenia Społecznego oraz Tarjeta Sanitaria Individual – odpowiednik Karty Zdrowia. Przy dokonywaniu rejestracji i wyrabianiu powyższych dokumentów wiza nie jest potrzebna.
Chociaż nie dotyczy to bezpośrednio obywateli Polski warto wspomnieć, że Hiszpania jako jedna z pierwszych wprowadziła specjalne wizy dla osób spoza strefy Schengen, które wykonują w Hiszpanii pracę zdalną. Tego typu wiza wydawana jest maksymalnie na okres jednego roku, potem może być odnawiana na okres do 5 lat. Oczywiście wnioskujący o wizę dla „nomadów” musi przedstawić dokumenty świadczące o zatrudnieniu i dochodach. Sam fakt instytucji wizy dla nomadów świadczy o tym, jak bardzo Hiszpania jest otwarta na cudzoziemców dla których przygotowane są liczne udogodnienia, a nawet ulgi podatkowe.
W Hiszpanii istnieje obowiązek meldunkowy, ale w stosunku do osób przebywających krócej niż 90 dni nie jest restrykcyjnie przestrzegany – zazwyczaj wystarcza zameldowanie się w hotelu. Chociaż w stosunku do obywateli krajów członkowskich UE nie ma obowiązku uzyskania wizy na dłuższy pobyt, to jednak występując o kartę pobytu należy to uzasadnić – na przykład zatrudnieniem na terenie Hiszpanii lub udokumentować środki przeznaczone na życie. Karta pobytu zawiera numer N.I.E. i w wielu okolicznościach jest o wiele wygodniejsza w użyciu niż paszport lub polski dowód osobisty. Może posłużyć przy wynajmie mieszkania czy podpisywaniu umowy na abonament telefoniczny lub internetowy.
Sprawdź nasze nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii dowiedz się więcej jak inwestować w nieruchomości w Hiszpanii.